Acer Aspire NX.M12AA.032;ASE1-531-4665 15.6-Inch Laptop
| List Price: | $ |
| Price: | $407.81 |
| You Save: | $91.64 (18%) |
- Intel Pentium B960 2.2 GHz
- 4 GB SDRAM
- 500 GB 5400 rpm Hard Drive
- 15.6-Inch Screen
- Windows 7 Home Premium 64-bit
Summary
| Screen Size | 15.6 inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Max Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Processor | 2.2 GHz Pentium B960 |
| RAM | 4 GB SDRAM |
| Hard Drive | 500 GB |
| Wireless Type | 802.11bgn |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
Other Technical Details
| Brand Name | Acer |
| Series | Aspire |
| Item model number | NX.M12AA.032;ASE1-531-4665 |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 7 Home Premium 64-bit |
| Item Weight | 5.5 pounds |
| Item Dimensions L x W x H | 15 x 10 x 1.30 inches |
| Color | Black, Silver |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Hard Drive Rotational Speed | 5400 RPM |
| Optical Drive Type | DVD Super Multi DL |
| Audio-out Ports (#) | 1 |
| Battery Type | Lithium-Ion (Li-Ion) |
No comments:
Post a Comment