Acer Aspire NX.M34AA.005;ASV3-731-4634 17.3-Inch Laptop
| List Price: | $ |
| Price: | $453.98 |
| You Save: | $93.67 (17%) |
- Intel Pentium B960 2.2 GHz
- 4 GB SDRAM
- 500 GB 5400 rpm Hard Drive
- 17.3-Inch Screen
- Windows 7 Home Premium 64-bit
Technical Details
Expand
Summary
| Screen Size | 17.3 inches |
| Screen Resolution | 1600 x 900 |
| Max Screen Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Processor | 2.2 GHz Pentium B960 |
| RAM | 4 GB SDRAM |
| Hard Drive | 500 GB |
| Wireless Type | 802.11abg |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
Expand
Other Technical Details
| Brand Name | Acer |
| Series | Aspire |
| Item model number | NX.M34AA.005;ASV3-731-4634 |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 7 Home Premium 64-bit |
| Item Weight | 7 pounds |
| Item Dimensions L x W x H | 16.30 x 10.80 x 1.40 inches |
| Color | Grey |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Hard Drive Rotational Speed | 5400 RPM |
| Optical Drive Type | DVD Super Multi DL |
| Audio-out Ports (#) | 1 |
| Battery Type | Lithium-Ion (Li-Ion) |
No comments:
Post a Comment