HP Slate 2800 7-Inch 8 GB Tablet ( Silver )
| List Price: | $ |
| Price: | $175.99 |
| You Save: | $43.45 (20%) |
- Android 4.1 Jelly Bean, 7 inches Display
- ARM dual-core CORTEX A9 OMAP 4 1.6 GHz
- 8 GB Flash Memory, 1 GB RAM Memory
- 1.14 pounds
Technical Details
Summary
| Screen Size | 7 inches |
| Screen Resolution | 1024 x 600 |
| Max Screen Resolution | 1024 x 600 pixels |
| Processor | 1.6 GHz ARM dual-core CORTEX A9 OMAP 4 |
| RAM | 1 GB DDR3 |
| Hard Drive | 8 GB |
| Wireless Type | 802.11bgn |
Other Technical Details
| Brand Name | HP |
| Series | HP Slate 7 |
| Item model number | Slate 7 2800 |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Android 4.1 Jelly Bean |
| Item Weight | 1.1 pounds |
| Item Dimensions L x W x H | 9.17 x 9.72 x 2.01 inches |
| Color | Silver |
| Rear Webcam Resolution | 3 MP |
| Processor Brand | ARM |
| Processor Count | 2 |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Flash Memory Size | 8 |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Audio-out Ports (#) | 1 |
| Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
No comments:
Post a Comment