Lenovo ThinkPad Helix 36984SU 11.6" Convertible Ultrabook/Tablet i7-3667U 8GB RAM 256GB SSD
| List Price: | $ |
| Price: | $2,054.00 |
| You Save: | $125.99 (6%) |
- Windows 8 Professional, 11.6 inches Display
- Intel Core i7 3667U 2.0 GHz
- 256 GB Flash Memory, 8 GB RAM Memory
- 10-hour battery life, 3.54 pounds
Product Information
Collapse all
Technical Details
| Screen Size | 11.6 inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Max Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Processor | 2 GHz Core i7-3667U |
| RAM | 8 GB DDR3 |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Hard Drive | 256 MB |
| Wireless Type | 802.11bgn |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Average Battery Life (in hours) | 10 hours |
| Brand Name | Lenovo |
| Series | ThinkPad |
| Item model number | Helix |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 8 Professional |
| Item Weight | 3.5 pounds |
| Item Dimensions L x W x H | 11.66 x 0.80 x 8.90 inches |
| Color | Black |
| Rear Webcam Resolution | 5 MP |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Flash Memory Size | 256 |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Optical Drive Type | None |
| Audio-out Ports (#) | 1 |
| Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
| Power Source | AC |
| Batteries: | 1 Lithium ion batteries required. (included) |
No comments:
Post a Comment