MSI G Series GE60 2OE-003US 15.6-Inch Laptop (Black/Red)
Price: $1,266.90
- Intel Core i7-4700MQ 3.2 GHz (6 MB Cache)
- 8 GB SO-DIMM
- 750 GB 7200 rpm Hard Drive
- 15.6-Inch Screen, NVIDIA Geforce GTX765M
- Windows 8
Product Information
Technical Details
Expand
Summary
| Screen Size | 15.6 inches |
| Max Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Processor | 3.2 GHz Intel Core i7-4700MQ |
| RAM | 8 GB SO-DIMM |
| Hard Drive | 750 GB SATA |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA Geforce GTX765M |
| Graphics Card Ram Size | 2000 MB |
| Wireless Type | 802.11bgn |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
Expand
Other Technical Details
| Brand Name | MSI |
| Series | G Series |
| Item model number | GE60 2OE-003US |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 8 |
| Item Weight | 11.2 pounds |
| Item Dimensions L x W x H | 21.46 x 13.07 x 3.58 inches |
| Color | Black/Red |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Hard Drive Interface | Serial ATA-600 |
| Hard Drive Rotational Speed | 7200 RPM |
| Optical Drive Type | DVD SuperMulti |
| Audio-out Ports (#) | 1 |
| Batteries: | 1 Lithium ion batteries required. (included) |
No comments:
Post a Comment