Samsung Galaxy Note 10.1 (16GB, Deep Grey)
| List Price: | $ |
| Price: | $449.00 & FREE Shipping. |
| You Save: | $50.99 (10%) |
- Android 4.0 Ice Cream Sandwich, 10.1-inch Display
- Samsung Tablet 1.4 GHz Quad-Core Processor
- 2 GB RAM Memory, 16GB On-Board Memory
- Ports: 1x USB 2.0, 1x Docking,Flash Media Slot 1x Micro SD,S Pen included
- Camera: Front- 1.9 MP, Back- 5 MP
Product Information
Size Name: 16 GB | Color Name: Deep Grey
Technical Details
Summary
| Screen Size | 10.1 inches |
| Screen Resolution | 1280 x 800 |
| Max Screen Resolution | 1280 x 800 pixels |
| Processor | 1.4 GHz Tablet Processor |
| RAM | 2 GB DRAM |
| Hard Drive | 16 GB SSD |
| Wireless Type | 802.11bgn |
| Average Battery Life (in hours) | 7 hours |
Other Technical Details
| Brand Name | Samsung |
| Series | Galaxy Note 10.1 |
| Item model number | GT-N8013EAYXAR |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Android 4.0 Ice Cream Sandwich |
| Item Weight | 1.3 pounds |
| Item Dimensions L x W x H | 7.09 x 1.31 x 10.32 inches |
| Color | Deep Grey |
| Rear Webcam Resolution | 5 MP |
| Processor Brand | Samsung |
| Processor Count | 1 |
| Computer Memory Type | DDR2 SDRAM |
| Flash Memory Size | 16 |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Hard Drive Rotational Speed | 1 RPM |
| Batteries: | 1 Lithium ion batteries required. (included) |
No comments:
Post a Comment