Samsung Galaxy Note 8.0 (16GB, White)
| List Price: | $ |
| Price: | $379.00 & FREE Shipping. |
| You Save: | $20.99 (5%) |
- 1.6GHz Quad Core Processor
- 8-inch Display
- 16 GB Memory, 2 GB RAM
- microSD Card Slot (Up to 64 GB)802.11 abgn Wi-Fi
- Android 4.1 Jelly Bean OS802.11 a/b/g/n Wi-Fi
Summary
| Screen Size | 8 inches |
| Max Screen Resolution | 1280x800 pixels |
| Processor | 1.6 GHz Exynos 4400 |
| RAM | 2 GB |
| Hard Drive | 16 GB |
| Graphics Coprocessor | Mali 400MP |
| Wireless Type | 802.11abg |
| Average Battery Life (in hours) | 8 hours |
Other Technical Details
| Brand Name | Samsung |
| Series | Galaxy Note |
| Item model number | GT-N5110ZWYXAR |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Android 4.1.2 |
| Item Weight | 11.7 ounces |
| Item Dimensions L x W x H | 0.31 x 5.35 x 8.30 inches |
| Color | white |
| Rear Webcam Resolution | 5 MP |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 4 |
| Computer Memory Type | DDR2 SDRAM |
| Flash Memory Size | 16 |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Power Source | Battery |
| Batteries: | 1 Nonstandard Battery batteries required. (included) |
No comments:
Post a Comment