Apple iPad MC705LL/A (16GB, Wi-Fi, Black) 3rd Generation
| List Price: | $ |
| Price: | $459.99 |
| You Save: | $39.01 (8%) |
Product Description
Size: 16GB | Item Shape: Wi-Fi | Color: Black
Apple iPad MC705LL/A (16GB, Wi-Fi, Black) NEWEST MODEL.What’s in
the box: Apple 16GB new iPad with Wi-Fi (Black), Dock Connector to USB
Cable, 10W USB Power Adapter, Documentation, 1-Year Limited
Warranty.Built-In Apps :Safari, Mail, Messages, Photos, FaceTime,
Newsstand, App Store, iTunes, Videos, Maps, Music, Game Center, Photo
Booth, YouTube, Contacts, Reminders, Calendar, Notes, Camera.Product Features
Size: 16GB | Item Shape: Wi-Fi | Color: Black
- Product Line: iPad 3rd Generation,9.7 Retina Display; 2048 x 1536 Resolution
- Apple iOS 5; Dual-Core A5X Chip with Quad-Core Graphics
- 5 Megapixel iSight Camera; 1080p Video Recording
- Wi-Fi (802.11a/b/g/n); 16 GB Capacity
- Up to 10 Hours of Battery Life; 1.44 lbs
- Bluetooth 4.0 + EDR,Ports : 1x Docking (30-Pin Docking Port)
Product Information
Size Name: 16GB | Item Shape: Wi-Fi | Color Name: Black
Collapse all
Technical Details
| Screen Size | 9.70 inches |
| Processor | 1 GHz A5X |
| RAM | 1 GB DDR2 |
| Hard Drive | 16 GB |
| Graphics Coprocessor | PowerVR SGX543MP4 |
| Chipset Brand | Imagination Technologies |
| Wireless Type | 802.11abg |
| Average Battery Life (in hours) | 10 hours |
| Brand Name | Apple |
| Series | iPad |
| Item model number | MC705LL/A |
| Hardware Platform | XXX |
| Operating System | Apple iOS 5 |
| Item Weight | 1.4 pounds |
| Item Dimensions L x W x H | 9.50 x 7.31 x 0.37 inches |
| Color | Black |
| Rear Webcam Resolution | 5 MP |
| Processor Brand | Apple |
| Processor Count | 1 |
| Computer Memory Type | SIMM |
| Flash Memory Size | 16 |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Batteries | 1 Lithium ion batteries required. (included) |
No comments:
Post a Comment