Hot New Releases Toshiba Satellite C855-S5137 15.6-Inch Laptop (Satin Black Trax)
| List Price: | $ |
| Price: | $429.99 & FREE Shipping. |
| You Save: | $44.00 (9%) |
Product Features
- Intel Core i3-3120M Processor (2.5 GHz)
- 4 GB DIMM RAM
- 500 GB 5400 rpm Hard Drive
- 15.6-Inch Screen, Mobile Intel® HD graphics
- Windows 8
Product Information
Collapse all
Technical Details
| Screen Size | 15.6 inches |
| Max Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Processor | 2.5 GHz Intel Core i3 |
| RAM | 4 GB DIMM |
| Hard Drive | 500 GB |
| Graphics Coprocessor | Mobile Intel® HD graphics |
| Wireless Type | 802.11bgn |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Brand Name | Toshiba |
| Series | Toshiba Satellite C855-S5137 |
| Item model number | PSCBLU-079003 |
| Operating System | Windows 8 |
| Item Weight | 5.4 pounds |
| Item Dimensions L x W x H | 9.53 x 14.96 x 1.31 inches |
| Color | Satin Black Trax |
| Processor Brand | Intel |
| Hard Drive Rotational Speed | 5400 RPM |
| Optical Drive Type | DVD SuperMulti drive supporting 11 formats |
| Batteries: | 1 Lithium ion batteries required. (included) |
Key Specifications
15.6-inch TruBrite LED-backlit display with 1366 x 768 resolution for native HD 720p viewing500 GB SATA hard drive (5400 RPM)
4 GB of installed DDR3 RAM (1600 MHz; 16 GB maximum)
Mobile Intel HD integrated graphics for everyday computing with support for Microsoft DirectX 11 games
8x SuperMulti CD/DVD drive with support for 11 formats
HD webcam and microphone for instant videoconferencing
Built-in stereo speakers with Toshiba audio enhancements
Up to 4.1 hours of use from 6-cell battery
Dimensions and Weight: 14.96 x 9.53 x 1.31 inches (WxDxH); 5.4 pounds
Wireless & Networking
- Wireless-N Wi-Fi (802.11b/g/n) for ultra-fast connectivity to home and business networks.
- Fast Ethernet (10/100)
Connectivity & Expansion
- 1 ultra-fast USB 3.0 port with up to 10x the speed of USB 2.0.
- 2 standard USB 2.0 ports
- HDMI audio/video input for connecting to gaming consoles, DVD players, and more.
- VGA video output (analog, RGB)
- Multi-format memory card reader compatible with Secure Digital, SDHC, SDXC, miniSD, microSD, Multi Media Card (shared slot; may require adapter for use)
- Microphone and headphone jacks
No comments:
Post a Comment