Product Description
The Lenovo Ideapad Yoga 13. IdeaPad Yoga 13 is the world's 1st
multi-mode Ultrabook providing the ultimate flexibility between work and
play in a device featuring a 10-point multi-touch screen that can fold
back 360 degrees. Lenovo Motion Control on the Yoga 13 lets you flip
through photos and pages or rewind/fast forward music and videos with
simple gestures. Plus, you can rediscover your computer with access to a
world of entertaining and useful apps like Lenovo Companion and Lenovo
Support.
Product Features
- Intel Core i3-3227U ULV Processor (1.9 GHz)
- 4 GB DDR3 RAM
- 128 GB Solid-State Drive
- 13.3-Inch Screen, Integrated Intel HD Graphics
- Windows 8, 8-hour battery life
Product Information
| Screen Size | 13.3 inches |
| Max Screen Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Processor | 1.9 GHz Intel Core i3 |
| RAM | 4 GB DDR3 |
| Hard Drive | 0 GB |
| Graphics Coprocessor | Integrated Intel HD Graphics |
| Wireless Type | 802.11bgn |
| Number of USB 2.0 Ports
| 1 |
| Number of USB 3.0 Ports
| 1 |
| Average Battery Life (in hours)
| 8 hours |
| Brand Name | Lenovo |
| Series | IdeaPad |
| Item model number | 59359568 |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 8 |
| Item Weight | 3.3 pounds |
| Item Dimensions L x W x H | 13.10 x 8.90 x 0.67 inches |
| Color
| Gray |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Computer Memory Type | SODIMM |
| Flash Memory Size | 128 |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Optical Drive Type | No |
| Batteries | 1 Lithium ion batteries required. (included) |
No comments:
Post a Comment