Samsung Series 3 NP350E7C-A01US Intel 3rd generation Core i7-3630QM 2.4GHz ~ 1TB ~ 8GB ~ 17.3" HD+ LED (1600x900) ~ DVD+/-RW ~ BlueTooth 4.0 ~ WiDi ~ Windows 8
| List Price: | $ |
| Price: | $699.00 |
| You Save: | $200.99 (22%) |
Product Description
Operating SystemGenuine Windows ®8 (64-bit)
Model : Series 3 NP350E7C-A01US
CPU/ Processor
Intel® CoreTM i7-3630QM Processor 2.4 GHz 6MB L3
Display
Screen Size 17.3" LED HD+ 1600 x 900 220 nits
Memory
Standard System Memory 8GB DDR3 (1600MHz) Max. System Memory 8GB
Storage
Hard Drive Capacity 1TB RPM 5400 RPM SATA SATA2
Graphics
Intel® HD Graphics 4000
ODD
DVD +/-RW Super Multi Dual Layer (S-ATA)
Multimedia
Sound Technology SoundAliveTM
Internal Mic Yes
Web Camera 1.3MP HD
Connectivity
Wireless LAN 802.11 a/b/g/n
Bluetooth Bluetooth 4.0
WiDi Yes
Wired Ethernet LAN Gigabit LAN
I/O Ports
VGA Yes
HDMI Yes
Multi Card Slot 3-in-1 (SD/SDHC/SDXC)
RJ45 (LAN) Yes
Input Devices
Keyboard 101 Keys
Numeric Yes
Touch Pad Touch Pad (Scroll Scope, Flat Type)
Power
Number of Cells / Cell Type 6 Cell / Li-Ion Watt Hours 48 Wh
Color
Black
Technical Details
| Screen Size | 17.30 inches |
| Screen Resolution | 900p |
| Max Screen Resolution | 1600 x 900 |
| Processor | 2.40 GHz Intel Core i7 |
| RAM | 8 GB |
| Hard Drive | 1 TB HDD 5400 rpm |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Brand Name | Samsung |
| Series | Samsung |
| Item model number | NP350E7C-A01US |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 8 |
| Item Weight | 8.6 pounds |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Optical Drive Type | DVD+RW |
| Audio-out Ports (#) | 1 |
No comments:
Post a Comment