Hot New Releases ASUS K55N-DS81 15.6-Inch Laptop (Black)
| List Price: | $ |
| Price: | $399.99 & FREE Shipping. |
| You Save: | $99.01 (20%) |
Product Features
- AMD A8-4500M Processor (1.9GHz)
- 4 GB DDR3 RAM
- 500 GB 5400 rpm Hard Drive
- 15.6-Inch Screen, ATI HD 7640G
- Windows 8
Product Information
Collapse all
Technical Details
| Screen Size | 15.6 inches |
| Max Screen Resolution | 1366x768 pixels |
| Processor | 1.9 GHz A-Series Quad-Core A8-4500M |
| RAM | 4 GB DDR3 |
| Hard Drive | 500 GB |
| Graphics Coprocessor | ATI HD 7640G |
| Wireless Type | 802.11bgn |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Brand Name | Asus |
| Series | K55N |
| Item model number | K55N-DS81 |
| Operating System | Windows 8 |
| Item Weight | 5.3 pounds |
| Item Dimensions L x W x H | 14.90 x 10 x 1.30 inches |
| Color | Black |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 1 |
| Hard Drive Rotational Speed | 5400 RPM |
| Optical Drive Type | DL DVD±RW/CD-RW |
| Batteries | 1 Lithium ion batteries required. (included) |
No comments:
Post a Comment