Product Features
- Intel Core i5 3210M 2.6 GHz
- 8 GB DDR3
- 750 GB 5400 rpm Hard Drive
- 15.6-Inch Screen, Intel GMA HD
- Windows 8
Product Description
Mocha / 15.6-Inch HD (1366*768) LED / Intel Core i5-3230M
(2.6GHz) Ivy Bridge / 8GB DDR3 / Intel GMA HD / 750GB 5400RPM / DL
DVD±RW/CD-RW / Windows 8 (64 bit) / 802.11BGN / 0.3MP / Bluetooth 4.0 /
1YR International/1YR Accidental Damage/30-Day Zero Bright Dot/2-way
FREE shipping/24-7 tech support
Product Information
| Screen Size | 15.6 inches |
| Max Screen Resolution | 1366x768 pixels |
| Processor | 2.6 GHz Core i5-3210M |
| RAM | 8 GB DDR3 |
| Hard Drive | 750 GB |
| Graphics Coprocessor | Intel GMA HD |
| Wireless Type | 802.11bgn |
| Number of USB 2.0 Ports
| 1 |
| Number of USB 3.0 Ports
| 2 |
| Brand Name | Asus |
| Series | K55A |
| Item model number | K55A-DS51 |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 8 |
| Item Weight | 5.8 pounds |
| Item Dimensions L x W x H | 14.90 x 9.90 x 1 inches |
| Color
| Mocha |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Computer Memory Type | SODIMM |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Hard Drive Rotational Speed | 5400 RPM |
| Optical Drive Type | DL DVD±RW/CD-RW |
| Batteries | 1 Lithium ion batteries required. (included) |
| |
No comments:
Post a Comment